W lecie nie wyobrażamy sobie wyjazdu na kemping, czy krótkiego wypadu poza miasto bez np. butelki zapewniającej nam łyk chłodnej wody, która pozostanie zimna na co najmniej kilka godzin. Zimą natomiast, dzięki naczyniom izolującym, możemy zjeść ciepły posiłek będąc z daleka od kuchni albo wypić herbatę, która rozgrzeje nas w chłodne, zimowe dni. Każdy, kto choć raz użył naczynia izolującego, na pewno docenił możliwości jakie daje nam termos, butelka czy kubek termiczny. Jednak często zapominamy jak ważna jest prawidłowa konserwacja takiego sprzętu.
Poniżej przedstawimy kilka cennych porad, które pomogą Ci zadbać o Twoje naczynia:
- MYCIE – Po każdym użyciu należy dokładnie umyć termos/butelkę. Żeby ułatwić sobie mycie w trudno dostępnych miejscach, polecamy użycie szczotek myjących, które często sprzedawane są razem z naczyniem lub bezpośrednio u producenta. Szczotki znajdziesz również na naszej stronie. Do mycia można używać specjalnych środków do czyszczenia termosów, natomiast polecamy też bardziej naturalne metody. Możemy wykorzystać produkty, które znajdują się w każdej kuchni: soda oczyszczona, ocet, cytryna, sól. Wystarczy zalać np. kilka łyżeczek sody oczyszczonej wsypanej do termosu wrząca wodą i odstawić na kilka minut po czym wylać powstały roztwór i dokładnie przepłukać naczynie. Podobnie z resztą produktów.
- SUSZENIE - Po umyciu termosu ważne jest dokładne jego wysuszenie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wilgoć może sprzyjać rozwojowi pleśni lub nieprzyjemnych zapachów, dlatego ważne jest, aby przed ponownym użyciem termos był całkowicie suchy.
- NIEDOPUSZCZANIE DO USZKODZEŃ - Zalecamy używanie pokrowców na butelki/termosy w celu ochrony przed nawet najmniejszymi uszkodzeniami, ponieważ każde uderzenie może spowodować rozszczelnienie powłok izolacyjnych i utratę głównej funkcji naczynia.
- DBANIE O USZCZELKI - Uszczelki termosu są najważniejsze jeśli chodzi o utrzymanie temperatury w naczyniu. Zalecamy regularne sprawdzanie ich stanu i wymianę w przypadku uszkodzenia lub zużycia.
- UNIKANIE SUBSTANCJI CHEMICZNYCH- Nie należy wlewać do termosu substancji żrących i innych silnych związków chemicznych używanych np. do mycia.