Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Jak prać odzież by zachowała trwałość na długi czas.

15.09.2023
#JAK PRAĆ KOSZULKI BAWEŁNIANE
#JAK PRAĆ KURTKI PUCHOWE
#JAK PRAĆ SPODNIE JEANSOWE
#JAK PRAĆ SPODNIE ROBOCZE
#NIKWAX
#RED WING
#JAK PRAĆ KURTKI PRZECIWDESZCZOWE

Aby uniknąć mechacenia, odkształcenia czy utraty jakości ZAWSZE należy segregować pranie przed ich włożeniem do pralki ze względu na kolor, skład czy też przeznaczenie odzieży. Bardzo ważną rzeczą jest też czytanie metek na których producent zamieszcza informacje o sposobie prania i prasowania.

 

 

 

PRANIE KOSZULEK:

100 % bawełna

Odzież można prać w temperaturze:

Biały kolor

– do 90°C

Kolorowe ubrania i ciemne

– do 60°C

Bawełna jest tkaniną, którą ze względu na swoje właściwości można prać w wysokiej temperaturze, jednak, aby zachować kolory ubrań najlepiej prać w temperaturze 40°C lub stosować specjalne środki do prania, które pomagają zachować kolor.

 

Bawełna z domieszką np. poliestru czy innych syntetycznych włókien

Włókna syntetyczne przy nieodpowiednim sposobie prania często mechacą się, aby tego uniknąć należy stosować się do wytycznych producenta na metce oraz umiejętnie segregować pranie. Przed włożeniem do pralki najlepiej wywrócić odzież na lewą stronę i zapewnić brak styczności z odzieżą, która posiada wystające elementy jak np. zamek czy klamry. Taką odzież należy prać osobno, ponieważ ostrzejsze elementy mogą spowodować pillingowanie (mechacenie) włókien syntetycznych.

PRANIE SPODNI:

Jeansy

– Spodnie tego typu najlepiej prać osobno, bez styczności z innymi tkaninami. Najbezpieczniej jest wywracać je na lewą stronę przed włożeniem do pralki i prać w niskiej temperaturze, możemy w ten sposób zapobiec kurczeniu się materiału. Aby zachować kolor zwłaszcza czarnych, które są najbardziej narażone na blaknięcie należy używać specjalnych płynów i proszków, które są przeznaczone do tego koloru. Jeśli pierzemy zwykłymi środkami piorącymi najlepiej wybrać kapsułki do prania, gdyż proszek często pozostawia zacieki.

Spodnie specjalistyczne/robocze

– W przypadku silnie zabrudzonego materiału przed praniem należy je namoczyć, pozwoli to zmiękczyć materiał i samo zabrudzenie będzie łatwiej schodzić podczas prania. Do namoczenia można użyć proszku do prania lub zwykłego szarego mydła. W przypadku plam ze smaru czy też innych cięższych zabrudzeń warto użyć past czyszczących do odzieży tego typu. Można ją zakupić w specjalistycznych sklepach. Podczas prania odzieży z elementami odblaskowymi nie należy dodawać silnych detergentów, mogą one uszkodzić odblask i sam materiał.

Odzież specjalistyczna

(ognioodporną, mającą kontakt z chemikaliami) najlepiej oddać do pralni zajmującej się czyszczeniem tego typu rzeczy, pranie w zwykłej pralce może uszkodzić materiał i odzież straci swoje właściwości.

PRANIE KURTEK:

Kurtki puchowe

Przed rozpoczęciem prania należy przygotować do tego zarówno kurtkę jak i samą pralkę, w której będziemy prać. Przede wszystkim należy wyczyścić bęben i podajniki z pozostałości detergentów, których używaliśmy podczas poprzedniego prania. Takie środki czystości mogą zniszczyć materiał kurtki. Następnie należy zamknąć wszystkie zamki. Do prania puchu najlepiej używać specjalnych produktów piorących tego typu odzież, żeby uniknąć odkształcenia czy też utraty jego właściwości. Samo suszenie kurtki nie powinno odbywać się w formie tradycyjnego rozwieszenia! Najlepiej rozłożyć ją na płasko np. na ręczniku i od czasu do czasu odwracać ją i poklepywać, aby rozbijać schnący puch.

Kurtki przeciwdeszczowe

Najlepszym rozwiązaniem jest ich regularne pranie, aby zapobiegać ewentualnemu pozostawaniu plam, które z upływem czasu będą ciężkie do wyczyszczenia. Najbezpieczniej używać do prania płynów przeznaczonych do ubrań wodoodpornych. Przed czyszczeniem należy zapiąć wszystkie zamki, a temperatura prania nie powinna przekraczać 30 stopni. Nie należy używać zmiękczaczy ani żadnych mocnych środków piorących, gdyż mogłoby to zniszczyć materiał kurtki.

CZYSZCZENIE BUTÓW:

Buty skórzane

Do usunięcia brudu z powierzchni buta należy używać szczotki lub bawełnianej szmatki i ciepłej wody. W przypadku silniejszych zabrudzeń można wspomóc się specjalnymi środkami czyszczącymi do skóry. Najważniejszym elementem ochrony obuwia skórzanego jest właściwa impregnacja za pomocą specjalnych wosków, które mogą wydłużyć żywotność buta oraz samo zapobieganie przedostaniu się np. wilgoci czemu posłużą płyny ochronne przeznaczone do tego typu materiału.

Buty materialne

– Przede wszystkim tego typu butów nie należy prać w pralce, gdyż pranie w wysokiej temperaturze może roztopić klej lub uszkodzić materiał. Najbezpieczniejszym sposobem będzie szmatka lub ręcznik, ciepła woda i szare mydło. Jeśli chodzi o suszenie, należy unikać suszenia na pełnym słońcu czy też wystawiania butów na kaloryfer. Może to spowodować utratę koloru lub zniekształcenie obuwia. Najlepiej wystawić buty w ocienionym miejscu w temperaturze pokojowej, będzie to na pewno bardziej czasochłonne, ale bezpieczniejsze dla naszego obuwia.

Produkty przeznaczone do czyszczenia/prania/impregnacji odzieży i butów w naszej ofercie:

PRODUKTY DO ODZIEŻY SPORTOWEJ:

     

       

PRODUKTY DO KURTEK:

     

PRODUKTY DO ODZIEŻY WODOODPORNEJ

     

PRODUKTY DO BUTÓW:

     

Wszystkie produkty do pielęgnacji i impregnacji znajdziesz tutaj